Wednesday, December 16, 2015

Christmas wreath - wieniec świąteczny.


Przygotowania do sezonu świątecznego rozpoczęły się na dobre. Ja swoje zaczęłam od zrobienia wieńca ozdobnego na drzwi. Każdego roku jestem zapraszana na tak zwane "wreath making party", czyli spotkania towarzyskie, w czasie których wykonuje się tego typu dekoracje świąteczne. Nie byłabym sobą, gdybym nie zatrzymała się trochę dłużej nad znaczeniem wieńca i jego historią. Zagłębiacie się ze mną?

Obecnie wieniec jest jedną z najbardziej popularnych dekoracji zdobiących domy na święta Bożego Narodzenia. Wianki tradycyjnie wieszane są na drzwiach wejściowych na znak powitania przybywających gości. Wieńce świąteczne stały się ważnym elementem współczesnego grudniowego sezonu, ale ich historia i symbolika czerpią z wielu różnych kultur. 

Wieniec w tradycji

Jak wiele tradycji adwentowych obecnie kultywowanych, tak i ta korzeniami sięga czasów pogańskich. Wieki temu, gdy wszystko dookoła skuwał mróz, a dzień był krótki, germańskie plemiona tworzyły symbolizujące słońce okręgi z zielonych roślin, w nich rozpalając ogniska. Był to czas śmierci i odrodzenia, a rytuał miał wyrażać nadzieję na rychłe przyjście wiosny i odrodzenie życia. W Szwecji, wieńce zostały ukształtowane do podobnych celów, z dodatkiem świec, które symbolizowały potęgę słońca. 
Wzmianki na temat wieńców pojawiają się również w historii starożytnej. W czasach imperium perskiego, traktowane były jako symbol ważności, sukcesu i noszone jako opaski na głowie. Brzmi znajomo, prawda?


Starożytni Grecy nakładali wieńce z wawrzynu na głowy swoich zwycięskich sportowców w czasie igrzysk olimpijskich. Wianki były też noszone przez przywódców rzymskich jako korony, a także wieszano je na drzwiach frontowych jako znak zwycięstwa.

Przyjęło się uważać, że początek obecnej tradycji wieńców dał ewangelicki teolog Johann H. Wichern. Wprowadził go w 1839 r. w założonej przez siebie szkole-przytułku dla sierot z myślą o swoich podopiecznych. Chciał nadać miejscu, w którym zbierały się dzieci, bardziej rodzinny charakter, który jednocześnie miałby sprzyjać modlitwie. 

Stopniowo ten zwyczaj adwentowy zaczął rozprzestrzeniać się na terenie Niemiec, a później całej Europy. W latach dwudziestych XX w. od środowiska ewangelickiego obyczaj ten przejęli Katolicy. Do Polski trafił w roku 1925. Pierwowzorem obecnego wieńca było drewniane koło średnicy dwóch metrów, umieszczone pod sufitem, na którym umieszczono 24 świeczki. Każdego wieczoru Adwentu zapalano kolejną. 

Współczesne znaczenie wieńca świątecznego

Obecnie wieniec świąteczny ma swój własny zestaw znaczeń. Okrągły kształ wieńca, który nie ma początku ani końca oznacza wieczność lub wieczne odrodzenie. Przedchrystusowa kulturowa interpretacja mocy wieńca, który wypędzał zimę przekształciła się we współczesną symbolikę życia wiecznego. Wiecznie zielone gałązki używane do stworzenia wieńca to symbol trwającego życia, wiecznego życia ofiarowywanego przez Chrystusa. Ponadto każdy z gatunków roślin ma swoje znaczenie. Najczęściej wykorzystuje się świerk, jodłę, sosnę lub daglezję, jednym słowem szlachetne iglaki. Wieniec można wzbogacić też o gałązki lauru bądź ostrokrzewu. Laur symbolizuje zwycięstwo, w tym przypadku triumf nad cierpieniem, prześladowaniem, wyraża wieczność i dziewictwo. Sosna i ostrokrzew to zaś nieśmiertelność. Sosna jest również pogańskim symbolem słońca i płodności. Cedr to uzdrowienie i niezniszczalność.

W prawdziwy wieniec adwentowy wkłada się dodatkowo świece, które również mają swoje znaczenie. Współcześnie dla wielu jednak symbolika wieńca jest znacznie prostsza. Udekorowanie swoich drzwi to znak otwartości, gościnności, czasu świątecznego oraz spotkań z najbliższymi. W czasach dzisiejszych czasem trudno pamiętać o prawdziwym przesłaniu świąt Bożego Narodzenia. W pogoni za prezentami i w oczekiwaniu na św. Mikołaja, wpadamy w pułapkę konsumpcjonizmu, zapominając co tak naprawdę powinniśmy celebrować. Wieniec w naszych domach pozwala nam zatrzymać się na chwilę  i zastanowić nad prawdziwym znaczeniem tych kilku ostatnich dni grudnia. Tak przynajmniej jest w moim domu i tego staram się uczyć mojego synka.

Ja i mój wieniec

Jak już wspominałam na początku, swój świąteczny wieniec wykonałam podczas spotkania towarzyskiego zorganizowanego specjalnie na tę okoliczność. Znajoma, która mnie zaprosiła ma ogromny ogród z iglakami różnego gatunku. Gałązki z tych drzew zostały posegregowane i wrzucone do plastikowych pojemników.

Na stole czekały na uczestników akcesoria, drobiazgi dekoracyjne oraz magazyny z inspiracjami. Nie chciałam przesadzać z ozdobami, więc ograniczyłam się do szyszek oraz czerwonego ostrokrzewu (ten akurat był sztuczny ;)).Podstawą wieńca były metalowe stelaże w kształcie koła, które przedstawiam na poniższym zdjęciu.


Potem już tylko były potrzebne małe nożyce ogrodowe i szpulka zielonego miękkiego drutu. Jak widać pracowałyśmy intensywnie!Efekt końcowy był następujący. Myślę, że wyszło mi całkiem nieźle jak na osobę manualnie średnio uzdolnioną!


A oto jak swoje drzwi przyozdobiły moje inne koleżanki. Kilka zdjęć poniżej.


Sklepy idą w większy kaliber :) i oczywiście sztuczny!


Tyle w temacie wieńca na drzwi. Przygotowania do świąt trwają i jeszcze tyle do opisania i opowiedzenia! Mam nadzieję, że zaciekawiłam was choć trochę. Jeśli wasze drzwi również ozdabia wieniec, pochwalcie się proszę. Pozdrawiam!


4 comments:

 1. super post :) niestety nie mam swojego wieńca, ale może się skuszę :) Napisz proszę jak te wieńce są mocowane do drzwi? tam gdzie są jakieś elementy wystające - kołatki, to rozumiem że za to, a jak nie ma do czego przyczepić? Tam są jakieś klamerki?

  ReplyDelete
 2. Kasiu, wieńce mocowane są przy pomocy wieszaka przekładanego przez górną ramę drzwi. Drzwi w amerykańskich domach, przynajmniej w mojej okolicy wykonane są z drewna z płaskimi krawędziami, dlatego można spokojnie nakładać takie wieszaki. Na blogowej stronie na facebooku zamieszczam dla Ciebie zdjecie, żebyś wiedziała o czym dokładnie mówię. W Polsce drzwi są solidniejsze ze stopniowanymi krawędziami, ale może znajdziesz coś podobnego. Dziękuję za komentarz! Jeśli zrobisz swój wieniec pochwali się nim koniecznie!!! Pozdrawiam :)

  ReplyDelete
 3. Witam. Gdzie można kupić takie gotowe druciane stelaże? Przeszukałam cały internet i nie ma.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej, jeśli mieszkasz w USA wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "wreath frame". Stelaże tego typu można kupić w większości sklepów z artykułami typu "crafts", np. w Jo-Ann, Michaels, Hobby Lobby, AC Moore. Jeśli mieszkasz w Polsce stelaża szukalabym na przykład na giełdzie kwiatowej. Pozdrawiam!

   Delete

Porozmawiajmy!